Jak stworzyć idealne miejsce do pracy w domu?

Gdyby w plebiscycie na Słowo Roku 2020 głosowały tylko osoby pracujące w biurach, to z pewnością na wygranej pozycji znalazłby się “home office”. W sieci pojawia się coraz więcej artykułów, porad i wypowiedzi ekspertów odpowiadających na pytanie: “Co jest niezbędne, aby wprowadzić taki styl pracy w organizacji?”.

Skupiamy się na tym, jak zadbać o komunikację w zespołach, podstawowy sprzęt komputerowy i oprogramowanie, a wciąż mało mówimy o ergonomii domowych stanowisk pracy.

Wygodne miejsce do pracy

Znalezienie wygodnego miejsca do pracy w domu wcale nie jest łatwym zadaniem. Nie ma w tym nic dziwnego!
Domy z zasady nie są budowane z myślą o pracy. Osoby posiadające gabinety i wygodne biurka są w komfortowej sytuacji, jednak ich koleżanki i koledzy z firmy często stanowisko pracy muszą stworzyć sobie na kanapie, przy stole w jadalni, a w ekstremalnej sytuacji nawet na desce do prasowania :). Jesteśmy przekonani, że ich ciała, a w szczególności plecy nie są zadowolone z takiej sytuacji.

Jesteśmy ekspertem w budowaniu przestrzeni do efektywnej pracy. Chcemy podzielić się z Wami naszymi propozycjami i inspiracjami. Jakie meble dobrać do pracy w trybie home office i jak wkomponować je we wnętrza mieszkalne.

O co warto zadbać przy home office

Jeżeli home office traktujemy jako stanowisko pracy, to oznacza, że pomieszczenie pełniące funkcję biura musi mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto musi ono zawierać: 

● Dopasowane biurko – odpowiedniej wielkości, dostosowane do wzrostu i potrzeb użytkownika. Idealnie sprawdzają się biurka z elektryczną regulacją wysokości, które umożliwiają szybką zmianę pozycji ciała – z siedzącej na stojącą;

● Ergonomiczny fotel – wspierający odpowiednią postawę ciała;

● Odpowiednie oświetlenie – najlepiej, aby miejsce pracy znajdowało się w miejscu, gdzie jako źródło światła wystarczy światło dzienne. Jeśli jest to niemożliwe, to należy doświetlić stanowisko za pomocą sztucznego światła;

● Dedykowaną przestrzeń – wspomagającą skupienie i izolację od otoczenia. Pracując w niej pracownikowi łatwiej jest oddzielić się od innych domowników. Dodatkowo pozwoli mu na wyrobienie swojego cyklu pracy i utrzymanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.