Back to school – Jak urządzić strefę do nauki w pokoju dla dziecka?

Balma_organizacja domowej przestrzeni_Stepps

Czas wakacyjny sprzyja remontom i organizacji domowej przestrzeni. Jest to moment, w którym warto pomyśleć o reorganizacji pokoju dla dziecka, aby ułatwić mu rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego.

Nauka i wykonywanie zadań do szkoły w dobie rozpraszaczy i bodźców, które mamy na co dzień nie są łatwe. Skupienie uwagi na jednej aktywności staje się coraz większym wyzwaniem, szczególnie dla dziecka. Dlatego tak ważne jest, żeby w przemyślany sposób zaaranżować przestrzeń dla dziecka, która będzie odpowiadała na potrzeby związane z jego codziennymi aktywnościami.

Na jakie zatem aspekty warto zwrócić uwagę podczas urządzania domu i aranżowania pokoju dla dziecka?

Meble dopasowane do etapu rozwoju dziecka

Dzieci bardzo szybko rosną, czasem nie nadążamy nawet tego zauważać. A co, gdyby meble mogły rosnąć wraz z nimi? To na swój sposób jest możliwe np. poprzez zastosowanie mebli z regulacją wysokości. Dzięki temu można dostosować wysokość biurka do wzrostu dziecka, bez konieczności kupowania co rok nowego biurka. Ponadto, biurka elektryczne wspierają możliwość zmiany pozycji do nauki – z pozycji siedzącej na stojącą i odwrotnie. Zmiana pozycji podczas nauki czy pracy ułatwia skupienie uwagi, może zwiększać kreatywność i pozytywnie wpływa na postawę naszego ciała. Więcej o plusach pracy na stojąco znajdziesz tutaj.

Strefy do nauki i zabawy w jednym pokoju

W dziecięcym pokoju można znaleźć niemal wszystko – od zabawek, po książki i ubrania. W momencie, gdy podczas wykonywania zadań dziecko traci uwagę skupianą na nauce szybko przekłada ją na zabawki, czyli coś co przyjemnie mu się kojarzy. Możemy jednak ułatwić skupienie się na nauce odgradzając przestrzeń do nauki od przestrzeni do zabawy. Można to zrobić w łatwy i wygodny sposób korzystając np. z parawanu przenośnego. Ta przenośna ścianka-parawan pozwoli na wizualne odgrodzenie przestrzeni w pokoju. Dodatkowo można przypiąć do niej notatki, a co najważniejsze, odsunąć na bok, gdy przychodzi czas na zabawę i potrzebna jest większa przestrzeń.

Miejsce do przechowywania potrzebnych rzeczy

Ilość książek, podręczników, notatek czy przyborów szkolnych ucznia bywa zatrważająco duża. Kluczem do sukcesu i utrzymania porządku jest ich przechowywanie ich w odpowiedni sposób. Tu warto zaopatrzyć się w meble, które taki porządek pomogą utrzymać np. komody czy regały do domu. To meble uniwersalne, które mogą zaadaptować się do wszelkich potrzeb organizacyjnych użytkownika. Na pomoc przychodzą wysokie regały na książki (do których można dodać podpórki), czy komody do domu z drzwiczkami, żeby móc przechowywać przybory, notatki, książki zachowując porządek.

Roślinny akcent w zasięgu wzroku

Rośliny to podstawa. Sprzyjają wizualnemu ociepleniu wnętrz, poprawiają jakość powietrza, utrzymują odpowiedni poziom wilgotności w pomieszczeniu, pozytywnie wpływają na akustykę i wizualnie działają kojąco. Same pozytywy! A co jakby umieścić rośliny tuż za biurkiem dziecka, na ścianie, ciesząc jego oko i otulając oazą spokoju? Takie rozwiązanie jest możliwe do osiągnięcia dzięki kwietnikom wiszącym, które nie dość, że utrzymują rośliny na linii wzroku dziecka to jeszcze pozwalają na przyczepianie do nich najważniejszych notatek czy złotych myśli, o których warto pamiętać.

Porządek nie tylko na biurku

Różnorodność ludzi, osobowości i stylów nauki jest ogromna. Niektórzy lubią pracować w chaosie, niektórzy muszą mieć porządek na biurku i wszystko ustawione „pod linijkę” zgodnie z przeznaczonym wcześniej miejscem. Dotyczy to nie tylko porządku na, ale i pod biurkiem. Mamy tu na myśli kable, które, często plączą się pod nogami i łatwo się o nie zahaczyć (szczególnie podczas zabawy 😊), czasem nawet wyrywając gniazdko ze ściany. Na tę potrzebę odpowiadają kosze i osłony do prowadzenia kabli, które pozwalają na segregację ich w jednym, zabezpieczonym miejscu. Spełniają one rolę strażnika bezpieczeństwa i walorów estetycznych jednocześnie. Kosze i osłony kablowe dzięki segregacji kabli ułatwiają też sprzątanie, a dokładniej usuwanie kurzu, który pod biurkiem czuje się wyjątkowo dobrze.

Czas edukacji szkolnej często bywa wyzwaniem, dlatego dobrze jest wesprzeć nasze pociechy, organizując dla nich pomieszczenia z jak najlepszymi warunkami do nauki.